Przeżytek czy wciąż wykorzystywane wyposażenie domu? Piece kaflowe pod lupą
Niegdyś były w każdym domu. Służyły ogrzaniu mieszkania, dekoracji, a jeśli były odpowiednio dostosowane, można było piec w nich chleb. Te chlebowe szczególnie zapamiętała literatura: wzdrygamy się na samo wspomnienie o historii Rozalki wsadzonej do pieca po to, by wyzdrowiała, o czym pisał Prus. Czy piece kaflowe wykorzystywane są i dziś? Na pewno straciły na popularności, ale nie zniknęły zupełnie. Zobaczmy, jak się mają.
2018-08-07, 11:55

dziś piece kaflowe dostępne są w zmodyfikowanej wersji

Jaka jest historia pieców?

Piece kaflowe pojawiły się już w połowie XV wieku. Początkowo budowano je i udoskonalano głównie w Niemczech. W czasie podróży po tym kraju zachwycał się nimi Mark Twain. Ich budową zajmowali się fachowcy określani mianem zdunów. Do Polski piece trafiły na przełomie XV i XVI wieku.

tak piece kaflowe wyglądają na planie

Gdzie piece kaflowe znajdziemy dziś?

Dziś piece kaflowe są elementem luksusowym, na równi z kominkami. Służą już jednak nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także wody, jeśli są skonstruowane tak, że mają płaszcz wodny. Ceramiczne kafle są już elementem bardziej dekoracyjnym niż podstawowym budulcem. Wynika to z tego, że główny szkielet pieca jest stalowy, a kafle stanowią jego obudowę.

KONTAKT / AUTOR
Bielsko Kominki
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.