Przeżytek czy wciąż wykorzystywane wyposażenie domu? Piece kaflowe pod lupą
Niegdyś były w każdym domu. Służyły ogrzaniu mieszkania, dekoracji, a jeśli były odpowiednio dostosowane, można było piec w nich chleb. Te chlebowe szczególnie zapamiętała literatura: wzdrygamy się na samo wspomnienie o historii Rozalki wsadzonej do pieca po to, by wyzdrowiała, o czym pisał Prus. Czy piece kaflowe wykorzystywane są i dziś? Na pewno straciły na popularności, ale nie zniknęły zupełnie. Zobaczmy, jak się mają.
2018-08-07, 11:55
Jaka jest historia pieców?
Piece kaflowe pojawiły się już w połowie XV wieku. Początkowo budowano je i udoskonalano głównie w Niemczech. W czasie podróży po tym kraju zachwycał się nimi Mark Twain. Ich budową zajmowali się fachowcy określani mianem zdunów. Do Polski piece trafiły na przełomie XV i XVI wieku.
Gdzie piece kaflowe znajdziemy dziś?
Dziś piece kaflowe są elementem luksusowym, na równi z kominkami. Służą już jednak nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także wody, jeśli są skonstruowane tak, że mają płaszcz wodny. Ceramiczne kafle są już elementem bardziej dekoracyjnym niż podstawowym budulcem. Wynika to z tego, że główny szkielet pieca jest stalowy, a kafle stanowią jego obudowę.